About us

Summary


Vila K or House of the Kollmanns is a significant architectural work of Slovak functionalism. In 1934, it was designed by architect Oskar Singer and built by Alfréd Tomaschek for Fritz and Etela Kollmann.

The house is exceptional with its aerodynamic corner rounding and so called "boat" design. Interesting is also the position of the house on pillars. However, the arcade was filled in 1937. The architect was inspired by the principles designated by the founder of functionalism, Le Corbusier.

It is also worth to mention the custom-made furniture, which was captured in the photographs together with the house by the well-known photographer of modern architecture Rudolf Sandalo.

Vila K is a significant national cultural heritage monument with priority for restoration. Therefore, we decided to establish a civic association Vila K, which primary task is to ensure a comprehensive restoration of the monument as well as to manage this exceptional space and introduce it to the public. We believe that new life will be given to this monument by cultural projects.

 PROJECT

Renovation of Vila K

Our project "Adaptation of Vila K into a cultural center (acronym: VILA KULTURA)" is supported from the Financial mechanism of European economic area 2014 - 2021 and the State Budget of Slovak Republic. The grant allows us to carry out the monumental renovation of Vila K and its transformation into a cultural center with unique accomodation in the 1930`s style. For more information please see EEA Grants.
Vila K in the media

TV Nitrička: Architektonická nostalgia (Slovak only)

29. september 2023 | Vo Vile K sa v rámci festivalu Divadelná Nitra 2023 konala diskusia o potrebe obnovy nehnuteľného kultúrneho dedičstva so zameraním práve na priebeh obnovy budovy na Kmeťkovej ulici, v ktorej kedysi sídlila i naša televízia. 

Denník N: Kto si dal postaviť takýto dom, musel mať odvahu. Rodina Kollmannovcov ju v 30. rokoch v Nitre mala (Slovak only)

1. júl 2022 | Tento dom nám ukazuje nielen vysokú úroveň kultúry bývania v 30. rokoch, ale pripomína aj dôležitú časť našej histórie," hovoria majitelia nitrianskej Vily K.  

TV Nitrička: Rekonštrukčné práce na Vile K sa blížia ku koncu (Slovak only)

24. jún 2022 | Funkcionalistická Vila K, ktorá je kultúrnou národnou pamiatkou prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Po premene sa bude možné vo Vile K aj ubytovať. 

Ministerstvo investícií a z nórskych grantov bola podporená aj obnova nitrianskej Vily K (Slovak only)

5. január 2022 Cieľom je budovu vily obnoviť a zmeniť ju na kultúrne centrum s možnosťou ubytovania vo výnimočnom priestore v štýle 30-tych rokov.

TV Nitrička: Dni venované architektúre (Slovak only)

8. október 2021 | Súčasne s festivalom Divadelná Nitra prebieha v meste pod Zoborom tieto dni aj festival Deň Architektúry. Tento rok je venovaný peším trasám a spojniciam, ktorými je Nitra pretkaná.  

Vila K sa opäť otvorí verejnosti: Ponúkne predprogram Dňa architektúry (Slovak only)

10. september 2021 | Výstava, ktorá je jeho súčasťou, sa neskôr presunie do exteriéru. 

V ikonickej vile v centre Nitry vznikne kultúrne centrum (Slovak only)

4. máj 2021 | Okrem kaviarne, múzea a rozličných podujatí bude atrakciou aj tzv. zážitkové bývanie.

TV Nitrička: Vila K začala písať svoju históriu pred 2. svetovou vojnou (Slovak only)

18. apríl 2021 | Vo svojej dobe bola považovaná za vrchol kvalitného moderného bývania, v dnešnej dobe sú s ňou veľké plány. Ako to vyzerá v známej vile sme sa boli pozrieť aj s našimi kamerami.  

Známu Vilu K na Kmeťkovej ulici chcú premeniť na centrum kultúry s možnosťou ubytovania (Slovak only)

1. február 2021 | Jedna z najznámejších nitrianskych budov a národných kultúrnych pamiatok Nitry - Vila Kollmannovcov na Kmeťkovej ulici č. 22 sa dočká premeny, informovalo o tom Občianske združenie Vila K.

Nitriansky funkcionalizmus - Dom Kollmannovcov (Vila K) (Slovak only)

31. december 2020 | https://www.petermichalik.eu/

Lákajú na prehliadku vzácnej vily: Návštevníci sa do nej bežne nedostanú (Slovak only)

22. september 2020 | Pozornosť verejnosti nedávno prilákal Kluchov palác. Brány verejnosti otvorí ďalšia významná pamiatka v Nitre. 

Nitra v čase: Vila Kollmannovcov (Slovak only)

29. február 2020 | Príbeh rodinného domu sa začal odohrávať ešte pred 2. svetovou vojnou. 


House of the Kollmanns - Vila K within the project of Association of Divadelná Nitra and Civic Association Nitrianske kultúrne dedičstvo AJ TOTO JE UMENIE