O Vile K

kultúrne centrum | kaviareň


Vila K - národná kultúrna pamiatka

Vila K alebo tiež Dom Kollmannovcov je významným architektonickým dielom slovenského funkcionalizmu. V roku 1934 ho naprojektoval architekt Oskar Singer a postavil staviteľ Alfréd Tomaschek pre manželov Fritza a Etelu Kollmannovcov. 

Dom je výnimočný aerodynamickým zaoblením nároží a lodným dizajnom. Zaujímavosťou je tiež postavenie časti domu na stĺpoch. Podlubie bolo však už v roku 1937 zastavané. Architekt sa pri návrhu inšpiroval zásadami formulovanými zakladateľom funkcionalizmu Le Corbusierom.

Za zmienku stojí tiež na mieru vyrobený nábytok, ktorý na fotografiách spolu s domom zachytil známy fotograf modernej architektúry Rudolf Sandalo.

Vila K je národnou kultúrnou pamiatkou s prioritou obnovy. Preto sme sa rozhodli založiť občianske združenie Vila K, ktorého prvoradou úlohou je zabezpečovať komplexnú obnovu pamiatky, ale tiež spravovať tento výnimočný priestor a predstaviť ho verejnosti. Veríme, že nový život tejto pamiatke dajú predovšetkým projekty v oblasti kultúry. 

Vila K ako kultúrne centrum a kaviareň

Od mája 2024 sa po trojročnej komplexnej pamiatkovej obnove opäť otvorili dvere domu Kollmannovcov – Vila K. Vila K sa tak stala kultúrnym centrom, kde sa pravidelne konajú komentované prehliadky, ale aj iné podujatia, ako diskusie, prednášky, workshopy či komorné koncerty.

Súčasťou vily je aj kaviareň Vila K by Rosetta, ktorá je otvorená denne počas pracovného týždňa a v sobotu. Tešíme sa na stretnutia v týchto jedinečných priestoroch.

 PROJEKT

Obnova Vily K

Náš projekt "Adaptácia Vily K na kultúrne centrum (akronym: VILA KULTURA)" bol podporený z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 - 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Táto podpora nám umožní uskutočniť pamiatkovú obnovu objektu Vily K a jeho následnú premenu na kultúrne centrum s možnosťou ubytovania vo výnimočnom priestore v štýle 30-tych rokov. Viac informácií v sekcii Granty EHP.  • Obnova exteriéru a interiéru
  • Komentované prehliadky
  • Kultúrne centrum
  • Múzejná časť
  • Zážitkové ubytovanie
  • eeagrants.sk


Napísali o nás

TV Nitrička: Architektonická nostalgia

29. september 2023 | Vo Vile K sa v rámci festivalu Divadelná Nitra 2023 konala diskusia o potrebe obnovy nehnuteľného kultúrneho dedičstva so zameraním práve na priebeh obnovy budovy na Kmeťkovej ulici, v ktorej kedysi sídlila i naša televízia.

Denník N: Kto si dal postaviť takýto dom, musel mať odvahu. Rodina Kollmannovcov ju v 30. rokoch v Nitre mala

1. júl 2022 | Tento dom nám ukazuje nielen vysokú úroveň kultúry bývania v 30. rokoch, ale pripomína aj dôležitú časť našej histórie," hovoria majitelia nitrianskej Vily K. 

TV Nitrička: Rekonštrukčné práce na Vile K sa blížia ku koncu

24. jún 2022 | Funkcionalistická Vila K, ktorá je kultúrnou národnou pamiatkou prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Po premene sa bude možné vo Vile K aj ubytovať.

Ministerstvo investícií a z nórskych grantov bola podporená aj obnova nitrianskej Vily K

5. január 2022 | Cieľom je budovu vily obnoviť a zmeniť ju na kultúrne centrum s možnosťou ubytovania vo výnimočnom priestore v štýle 30-tych rokov.

TV Nitrička: Dni venované architektúre

8. október 2021 | Súčasne s festivalom Divadelná Nitra prebieha v meste pod Zoborom tieto dni aj festival Deň Architektúry. Tento rok je venovaný peším trasám a spojniciam, ktorými je Nitra pretkaná. 

Vila K sa opäť otvorí verejnosti: Ponúkne predprogram Dňa architektúry

10. september 2021 | Výstava, ktorá je jeho súčasťou, sa neskôr presunie do exteriéru. 

V ikonickej vile v centre Nitry vznikne kultúrne centrum

4. máj 2021 | Okrem kaviarne, múzea a rozličných podujatí bude atrakciou aj tzv. zážitkové bývanie.

TV Nitrička: Vila K začala písať svoju históriu pred 2. svetovou vojnou

18. apríl 2021 | Vo svojej dobe bola považovaná za vrchol kvalitného moderného bývania, v dnešnej dobe sú s ňou veľké plány. Ako to vyzerá v známej vile sme sa boli pozrieť aj s našimi kamerami.  

Známu Vilu K na Kmeťkovej ulici chcú premeniť na centrum kultúry s možnosťou ubytovania

1. február 2021 | Jedna z najznámejších nitrianskych budov a národných kultúrnych pamiatok Nitry - Vila Kollmannovcov na Kmeťkovej ulici č. 22 sa dočká premeny, informovalo o tom Občianske združenie Vila K.

Nitriansky funkcionalizmus - Dom Kollmannovcov (Vila K)

31. december 2020 | https://www.petermichalik.eu/

Lákajú na prehliadku vzácnej vily: Návštevníci sa do nej bežne nedostanú

22. september 2020 | Pozornosť verejnosti nedávno prilákal Kluchov palác. Brány verejnosti otvorí ďalšia významná pamiatka v Nitre. 

Nitra v čase: Vila Kollmannovcov

29. február 2020 | Príbeh rodinného domu sa začal odohrávať ešte pred 2. svetovou vojnou.


Dom Kollmannovcov - Vila K v rámci projektu Asociácie Divadelná Nitra v spolupráci s Nitrianske kultúrne dedičstvo, o. z. AJ TOTO JE UMENIE